IHHT- Intervalna hipo-hiper terapija
KAJ JE IHHT?
IHHT je kratica za Intervalni (Izmenični) Hipoksični Hiperoksični Trening oziroma Terapijo, saj poteka v mirovanju. IHHT treining/terapija se je razvila oziroma nadgradila iz bolj znanega IHT treninga/terapije, ki uporabljala intervalno dihanje hipoksičnega in normoksičnega (sobnega) zraka.
KAKO UPORABLJAMO IHHT?
Uporabnik preko sistema IHHT, v udobnem sedečem ali ležečem položaju diha izmenično hipoksičen (višinski) zrak, kar pomeni zrak z manjšim odstotkom kisika in hiperoksičen zrak, kar pomeni zrak s povečano vrednostjo kisika oziroma zrak obogaten s kisikom. Dihanje poteka preko maske po predprogramiranem protokolu.
IHHT TERAPIJA
ZAKAJ JE NORMOKSIČNI INTERVAL PRI IHT V TERAPIJI IHHT ZAMENJAN S HIPEROKSIČNIM?
Hiperoksični interval pri IHHT terapiji je v primerjavi z normoksičnim veliko učinkovitejši, saj se vzpostavitev normalne saturacije SPO2 v krvi zgodi zelo hitro in tako je učinek naslednjega hipoksičnega intervala optimalen in učinkovit. Omenjena lastnost predstavlja prednost pri uporabnikih s kroničnimi težavami, pri rekonvalescentih po virusnih obolenjih, pri fizično slabše pripravljenih posameznikih, ljudeh z sindromom izgorelosti,…
ZAKAJ HIPOKSIJA KORISTI TELESU?
Hipoksija je zmanjšana vsebnost kisika v zraku in se pojavi z visoko nadmorsko višino. Kratki intervali visoke hipoksije (do cca 9% kisika) sprožijo prilagoditve, le ta pa s seboj prinesejo blagodejne učinke:
- Zmanjšanje vnetnih procesov v telesu
- Izboljšana občutljivost na inzulin
- Zmanjšane ravni holesterola
- Tvorjenje novih krvnih žil in širjenje (angiogeneza in vazodilatacija)
- Nastajanje novih rdečih krvničk (eritropoeza)
- Aktiviranje obrambnih sistemov telesa (proteinov za zaščito celic in popravljanje poškodb; proteinov za regulacijo železa; encimov, ki obnavljajo in popravljajo poškodovana tkiva)
- Povečanje encimov glikolize za več energije
POZITIVNE UČINKE IHHT, KI SE UPORABLJA TUDI KOT PODPORA ZA DOLOČENA STANJA, SO OPAZILI NA NASLEDNIH PODROČJIH
- Kronični stres, sindrom kronične utrujenosti in izgorelost
- Depresivna stanja
- Težave pri mišično skeletnem sistemu
- Prekomerna telesna teža
- Sladkorna bolezen tip II
- Hipertenzija
- Preprečevanje staranja (anti-age)
- Ponavljajoče se kronične sezonske okužbe
- Tinitus
- Kronična avtoimuna obolenja
- Kronična borelioza
- Migrenski glavoboli
- Alergije in preobčutljivosti
- Nespečnost
POZITIVNI UČINKI IHHT
- Izboljšana celična energija (ATP)
- Hitrejša celična regeneracija
- Okrepljen imunski sistem
- Okrepljena sposobnost obvladovanja stresa in izgorelosti
- Dvig kvalitete spanja
- Izboljšan metabolizem maščob
- Hormonsko ravnovesje
- Izboljša videz in prekrvavljenost kože
- Izboljšana mentalna funkcija, spomin in koncentracija
- Okrepi rast in razvoj živčnega tkiva
- Izboljšan vnos in prenos kisika po telesu
- Povečana tvorba koencima Q10
- Okrepljena telesna detoksifikacija
- Uravnava raven sladkorja in holesterola v krvi
- Zmanjšuje oksidativni stres
- Vzdržuje telesno pripravljenost med poškodbo
- Izboljša prekrvavljenost in oksigenacijo možganov
- Dvig telesne presnove
KAKŠNA JE RAZLIKA MED IHHT TREININGOM IN IHHT TERAPIJO?
Obe obliki IHHT (Intermittent Hypoxic-Hyperoxic Training) vključujeta izmenično dihanje hipoksičnega (z nizko vsebnostjo kisika) in hiperoksičnega (z visoko vsebnostjo kisika) zraka. Razlika med njima je, da ena poteka v mirovanju, druga pa med aktivnostjo, kot je vadba na ergometru. Razlike med obema treningoma,v učinku na telo, so:
IHHT TERAPIJA – TRENING V MIROVANJU
- Ciljana regeneracija: ta oblika je pogosto namenjena izboljšanju regeneracije, sprostitvi in povečanju splošne odportnosti telesa na stres.
- Izboljšanje celične funkcije: prispeva k izboljšanju mitohondrijske funkcije, kar pomeni boljšo proizvodnjo energije na celičnem nivoju
- Izboljša delovanje imunskega sistema
- Pomaga pri zmanjševanju oksidativnega stresa, kar pripomore k boljšemu zdravju celic
IHHT TRENING – MED AKTIVNOSTJO NA ERGOMETRU
- Aerobna in anaerobna kapaciteta: ta oblika je usmerjena k povečanju aerobne in anaerobne kapacitete telesa. Vadba z izmeničnim dihanjem hipoksičnega in hiperoksičnega zraka izboljša vzdržljivost in moč.
- Globinska regeneracija in odstranjevanje stranskih produktov presnove: zaradi močnega kisikovega dolga, ki ga je mogoče doseči le z vadbo v hipoksiji, kateri sledi faza oksigenacije, ki je tudi učinkovitejša med aktivnostjo saj pripelje kisik globlje v telesna tkiva in mišice.
- Večja obremenitev kardiovaskularnega sistema poveča delovno obremenitev srca in ožilja, kar vodi do izboljšanja srčno-žilne funkcije.
- Večji metabolni učinki: Aktivna oblika lahko povzroči večje presnovne prilagoditve, kot so izboljšana uporaba kisika v mišicah in povečana poraba maščob kot vir energije.
- Mišična vzdržljivost: poveča mišično vzdržljivost in moč zaradi kombinacije hipoksične izpostavljenosti in telesne aktivnosti.
Obe obliki IHHT imata svoje prednosti in lahko pozitivno vplivata na zdravje in telesno pripravljenost. Izbira med njima je odvisna od specifičnih ciljev posameznika:
Če je cilj izboljšati le splošno zdravje, regeneracijo in celično funkcijo brez telesne obremenitve, je IHHT Sistem, ki omogoča trening v mirovanju primerna odločitev.
Če je cilj izboljšati telesno pripravljenost, vzdržljivost in moč ter se globinsko regenerirati potem je izbira Kontrastnega Sistema prava odločitev, saj sistem omogoča uporabo tudi IHHT protokola v mirovanju.
Nobelova nagrada za odkritje mehanizmov zaznavanja kisika je bila leta 2019 podeljena trem znanstvenikom (W.G. Kaelinu, P.J. Ratcliffu in G.L. Semenzi), za prelomne raziskave o tem, kako celice zaznavajo in se prilagajajo na spremembe v ravni kisika. Njihove raziskave so osvetlile, kako celice spremljajo raven kisika in se odzivajo nanjo, kar je ključno za delovanje organizma. Razumevanje teh mehanizmov na molekularni ravni prinaša pomemben napredek v medicini, saj omogoča razvoj novih terapevtskih pristopov, ki ciljajo na stanja, kot je rak. Njihove ugotovitve so odprle vrata raziskovanju novih načinov zdravljenja, kjer je regulacija kisika ključna, predvsem na področju zdravljenja tumorjev.
Contact
Medisport AltitudeTraining
SI-1215, Slovenia
Follow us
© Medisport 2019 | All rights reserved | Privacy Policy | Webdesign: www.splet99.net